2017-18

Friday 3rd November - Football Match against St Mawes
 
Wednesday 15th November - Netball Yr5/6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Thursday 7th December - Badminton KS1/2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Friday 26th January - T2 Netball Yr5/6
 
Wednesday 22nd February - Basketball Yr5/6
 
 
 
 
 
 
 
 
Thursday 22nd March - FUNFEST KS1/2
 
Tuesday 24th April - Dodgeball
 
Thursday 24th May - Veryan Cross Country KS2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wednesday 13th June - Tag Rugby Yr5/6
 
Friday 15th June - Gerrans Sports Day
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Friday 6th July - Football Yr5/6
 
Wednesday 18th July - Cluster Sports
7 - 4 to St Mawes
 
 
1st place team
        - St Mawes (0-1)
        - Grampound-w-Creed (5-1)
        - Gorran 2 (1-0)
        - Probus (2-0)
        - Veryan (1-0)
        - Grampound Rd (0-2)
        - Ladock (0-2)
        - Gorran 1 (0-2)
        - Tregony 1 (3-0)
        - Tregony 2 (0-0)
 
Roseland MAT team - 1st place
        - Gerrans (19-10)
        - Gorran (21-8)
        - St Mawes (22-14)
        - Ladock (23-20)
Gerrans - 4th place
        - Tregony (22-16)
        - Ladock (18-20)
        - Gorran (12-26)
        - St Mawes (20-29)
 
7th Place
 
2nd place team
        - Tregony (2-2)
        - Ladock 1 (1-5)
        - Veryan (3-0)
        - Grampound-w-Creed (2-0)
        - Probus (2-0)
        - Gorran (5-1)
        - Ladock 2 (5-0)
 
4 pupils took part
 
6th place team
 
Year 3/4 - 3rd overall team
Year 3 Boys
Harry - 6th
Finley - 7th
Year 3 Girls
Abigail - 1st
Imogen - 7th
Year 4 Boys
Kane - 4th
Samuel - 6th
Year 4 Girls
Jazmin - 4th
Year 5 Boys
Oscar - 6th
Elijah - 7th
Year 5 Girls
Clara - 4th
Jasmine - 7th
Year 6 Boys
Freddie - 3rd
Charlie T - 5th
 
4th Place Team
 
KS1 Girls
1st - Rosalie
2nd - Liliana & Naomi
3rd  - Layla
KS1 Boys
1st - Louie
2nd - Manny
3rd - Lukas & Finley
KS2 Girls
1st - Evie
2nd - Abigail
3rd - Naomi & Clara
KS2 Boys
1st - Freddie & Samuel
2nd - Oscar
3rd - Elijah & Charlie
 
5th Place Team Overall
 
5th Place Team overall
Boy throwing - Freddie 3rd
Girl throwing - Abigail 6th
Boy triple jump - Samuel 3rd
Girl triple jump - Rosie 1st
Boy long jump - Samuel 5th
Girl long jump - Rosie 5th
Boy 300m - Oscar 6th
Girl 300m - Abigail 5th
Year 6 Boy sprint - Freddie 5th
Year 6 Girl sprint - Rosie 6th
Year 5 Boy sprint - Oscar 3rd
Year 5 Girl sprint - Evie 6th
Year 4 Boy sprint - Samuel 1st
Year 4 Girl sprint - Naomi 5th
Year 3 Boy sprint - Harry 3rd
Year 3 Girl sprint - Abigail 2nd